Avrupa Yeryüzü Ağı

Date:Oca 30, 2017

Proje No: 2014-1-TR01-KA105-002140

Yer: Yalova

Tarih: 19 – 25 Nisan 2015

Ortak Ülkeler: Türkiye, Yunanistan, İtalya, Bulgaristan, Almanya, Fransa, Letonya, Makedonya, Romanya, Arnavutluk, Moldova, Hırvatistan, Estonya

Website: europeearth.network

Birleşmiş Milletler’in periyodik olarak hazırladığı raporlarında da desteklediği üzere “yaşanılabilir çevrenin korunması”  dünyanın en büyük sorunlarının başında gelmektedir. Küresel Isınma, su kaynaklarının bilinçsiz tüketimi, yanlış tarım uygulamaları ve bunun getirdiği gıda sorunu ve en önemlisi çevre bilincinin eksikliği gelecek nesilleri tehdit etmektedir. Küresel Çevre Derneği (GEO)’nin tüzüğünde yer alan en önemli misyonu olan “çevre bilincinin geliştirilmesi konusunda yerel, ulusal ve uluslararası işbirlikleri geliştirerek çalışmalar yürütmek” anlayışından hareketle “Europe Earth Netwok – EEN ” projesi oluşturulmuştur.

Proje ile AB’ye üye 7 farklı ülkeden çevre koruma ve gençlik konusunda çalışan 18 organizasyon ve Türkiye’den GEO’nun içerisinde yer alacağı Avrupa Yeryüzü Ağı kurulmuştur. Kurulan bu ağın amacı periyodik olarak yapılacak çevre bilinci artırma projelerini Avrupa genelinde gerçekleştirmenin yanı sıra spesifik olarak her sene  “22 Nisan Dünya Günü” kapsamında 13 farklı ülkede aynı anda “ EEN Dünya Günü Festivali” organizasyonun düzenlenmesidir. 13 farklı ülkeden toplamda 35 gencin yer aldığı ve ağ kapsamında yapılacak çalışmaların planlandığı “EEN” projesi 22 Nisan Dünya Günü’nü de içerisine alacak şekilde 19 – 24 Nisan 2015 tarihlerinde çevre bilincinin geliştirilmesi konusunda çok özel bir örnek barındıran Yalova’da gerçekleştirilmiştir. 22 Nisan 2015 günü Avrupa Yeryüzü Ağı’nın kurulumu ilan edilmiş ve o günden itibaren EEN çevre koruma konusunda örnek teşkil ederek çalışmalar yürütülmüştür.