Act Local,Think Global!

Date:Eki 14, 2014

act_local

“Hırvatistan Ulusal Ajansı ve Avrupa Birliği Youth in Action Programı” tarafından finanse edilen “Act Local,Think Global!” projesi 1 Şubat-30 Haziran 2013 tarihleri arasında Zamršje, Rečica, Skakavac, Kablari, cret Banski Moravci, Blaengarw, Lisinia bölgelerinde ZUK’un ev sahipliğinde GEO, Creation! ‘ında desteğiyle gerçekleştirildi. Projenin ana hedefi yerel toplulukların belirli biyolojik özellikleri korumaya yönelik çalışmalarında gençlere destek verildi. Bu kapsamda 1 – 5 Mayıs tarihlerinde Hırvatistan’ın Karlovac bölgesinde Natura 2000 Doğa Koruma Alanları ve uygulama çalışmaları çerçevesinde Ulusötesi Girişim Projesinde GEO olarak yer aldık.

Proje kapsamında önce Galler’e gerçekleştirilen ziyarette endüstriyel alanlar ve şehrin yaşam pratikleri çevre koruma bakış açısıyla ele alındı. Türkiye’de GEO öncülüğünde gerçekleştirilen çalışmalarda;

  • Organik üretim çalışmaları
  • Yerel halka ekoloji ve çevre koruma alanında eğitim olanakları
  • “Yaşamak için Yaşat, Burdur Gölü Kuruyor” projesi verimli su kullanım çalışmaları
  • Kansere karşı kimyasalların önüne geçilmesi faaliyetleri gerçekleştirildi.

 

Projeden doğrudan 1000, dolaylı olarak ise yaklaşık 15000 kişi faydalanmış bulunmaktadır. Proje sayesinde özellikle geleceğin karar alıcıları çocuklar ve gençler yerellerdeki çevre problemlerini görüp, problemin çözümüne yönelik neler yapılabileceği konusunda farkındalık kazandılar. Aynı zamanda bölgede yaşayan yetişkinler de çalışmalara katılarak çevre ve çevre koruma konusunda vizyoner bir bakış açısı elde ettiler. Proje süresince proje ekibi de yerel halktan kültürel, sosyal ve coğrafi olarak bir çok yeni bilgi öğrenmiş ve kazanım elde etmişlerdir.

Projemiz sürdürülebilirlik ve yaygınlaştırma çalışmaları ile devam etmektedir.

act_local1