Uluslararası Yeşil Girişimcilik Fikir Yarışması

Date:Şub 05, 2019

Erasmus+ Stratejik Ortaklıklar kapsamında Avrupa Komisyonu ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen, Büyükçekmece Belediyesi’nin yürütmekte olduğu “Uluslararası Yeşil Girişimcilik ve Yenilikçi İstihdam Merkezi” projesi, sürdürülebilirliği ve çevresel duyarlılığı ön planda tutan bir istihdam merkezi olmayı, mevcut yeşil iş fırsatları özelinde gençlere danışmanlık sağlayarak istihdam yolunda kolaylaştırıcı bir rol oynamayı amaçlamaktadır. Proje kapsamında; Uluslararası Yeşil Girişimcilik ve Yenilikçi İstihdam Merkezi – International Green Entrepreneurship and Innovative Employment Center (IGEC) kurulmuştur. IGEC, yeşil girişimcilik alanında, danışmanlık, eğitim ve iş geliştirme faaliyetlerinin merkezi olma amacını taşımaktadır. Proje hakkında ayrıntılı bilgi almak için TIKLAYINIZ!

Uluslararası Yeşil Girişimcilik Fikir Yarışması Başvuru Sonuçları

Merhabalar,

Öncelikle projemiz kapsamında düzenlenen Uluslararası Yeşil Girişimcilik Fikir Yarışması’na göstermiş olduğunuz ilgi ve güven için teşekkür ederiz. Almış olduğumuz online başvuruların tümü tarafımızdan özenle ve ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir.

Değerlendirme kriterleri arasında;

– Fikrin/ürünün/hizmetin,
– Mevcut durumu
– Uygulanabilirliği
– Yeşil girişimcilik ile ilgisi
– Ekip yetkinliği
– Çevreye duyarlılığı
– Probleme yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler getirmesi

gibi puanlama başlıkları yer almıştır. Bu kapsamda asil ve yedek liste aşağıdaki gibidir.

Teşekkürler.

ASİL LİSTE:
1. Tarlamvar: (Türkiye) Bireysel tüketiciyle çiftçi arasında bağlantı kurarak, tarım ürünlerinin tedarik zincirindeki verimsizliğin azaltılmasını sağlayan bir girişimdir.
2. Car4Future: (Türkiye)  Elektrikli araç kullanıcılarının blok zinciri teknolojisi ile hazırlanan ağ içerisinde şarj istasyonlarını bulma, şarj ünitesi sahiplerinin de gelir elde etmek için istasyonlarını paylaşıma açmasına ve rezervasyon yapmasına imkan tanıyan mobil uygulama ve network.
3. The Snack Haus: (Türkiye)  Yüksek besin değerlikli gıdaları, besin değerlerini kaybetmeden, şeklini, rengini, kokusunu, tadını ve hacmini tamamen koruyarak hiç bir katkı maddesi eklemeden 30 yıl raf ömrüne sahip olmasını sağlıyoruz.
4. Toplio: (Türkiye)  Evinde veya iş yerinde elektronik atık oluşan kişilerle lisanslı e-atık toplama-ayırma ve geri dönüşüm tesislerini bir araya getiren ve paydaşlarına kazanç, tasarruf ve bağış imkanı tanıyan bir mobil bir e-atık pazar yeri ve tersine lojistik platformudur.
5. Pulsec: (Türkiye) Atıl durumda bulunan elektronik atıkları toplayarak kurumsal sosyal sorumluluk ve eğitim müfredatı kapsamında fonksiyonel, estetik veya programlanabilir ürünlere çeviriyoruz.
6. Bluedot: (Türkiye) Elektrikli araba kullanıcılarının şarj ünitesine ulaştığı, rezervasyon ve ödeme yapabildiği; şarj ünitesi sahiplerinin paylaşım ekonomisi ile gelir elde ettiği pazar yeridir.
7. Paksumatik: (Türkiye) Yapay Zekayı kullanarak sudaki tehlikeli bakterileri ve zararlı parçacıkları tespit etmek.
8. Avus: (Türkiye) Sokak aydınlatmaların erken açılma, geç kapanma problemlerine çözümler sunan bir girişim fikri.
9. Survival Window for Plants: (Litvanya) for abandoned and thrown away plants
10. Bad Food Hunters: (Litvanya) Vegan meat
11. Phototherma Hybrid Solar Panel: (Türkiye) Güneşin hem ışığından hemde ısısından elektrik üretimi sağlayan ve karlı dönemlerde kar giderimi yapabilen hibrid güneş panelini içermektedir.
12. UNIQ: (Türkiye) UNIQ hızlı modanın yarattığı ekolojik ve sosyal zararların azaltılması adına doğaya, tüketicilerin sağlığına ve emekçi insanların onuruna ve sosyal yaşantısına zarar vermeyen kıyafetler üretmeyi felsefe haline getirmiş moda alanında sürdürülebilir bir girişimidir.
13. OTTO: (Türkiye) %100 su tasarrufu sağlayan araç temizlik teknolojilerinin geliştirilmesi.
14. Vállalkozás: (Macaristan) Girişim

YEDEK LİSTE:
1. SUpernova: Duştaki su tüketimini azaltmak adına bir girişim.
2. Eat (Easy Transportation): Bir app üzerinden yönetilen elektrikli scooter kiralama girişimi.
3. AIR-FAJ MOSS: Hava kirliliğine neden olan egzoz gazları, asbest partikülleri, baca dumanları, CO, CO2, hidrokarbonlar ve toz, sigara dumanı, polen, koku gibi ajanları vakumlayıp bio-filtrelerle filtrelemek suretiyle temiz havaya dönüştürülmesi üzerine bir girişim fikri.
4. TürbinİST: Yeni tasarıma sahip ve yüksek verimle enerji üreten akıllı rüzgâr türbini. 
5. EPS BETON: Isı tasarrufu sağlayan atık beton girişimi.

“Uluslararası Yeşil Girişimcilik ve İstihdam Merkezi” projesi Büyükçekmece Belediyesi koordinatörlüğünde; Türkiye’den Küresel Çevre Derneği (GEO), Yunanistan’dan Academy of Entrepreneurship Greece (AKEP), Litvanya’dan European Social Entrepreneurship and Innovative Studies Institute (ChangeMakers’ON)  ve Macaristan’dan IMRO DDKK Non-Profit Ltd. kurumlarının ortaklıklarıyla gerçekleştirilmektedir. Proje hakkında ayrıntılı bilgi almak için TIKLAYINIZ!

Proje kapsamında gerçekleştirilecek yarışmanın paydaşları İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi, Impact Hub İstanbul ve Sabancı Üniversitesi SUCOOL Girişim Hızlandırma Merkezi’dir.

Bu yarışma; “Erasmus+ Programı “Uluslararası Yeşil Girişimcilik ve İstihdam Merkezi” projesi kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmektedir. Ancak burada yer alan görüşlerden Avrupa Komisyonu ve Türkiye Ulusal Ajansı sorumlu tutulamaz.”