GEO’dan Bir İlk Daha: Uluslararası Yeşil Kariyer Zirvesi

Sürdürülebilir kalkınma alanında çalışan Türkiye’nin en önemli sivil toplum kurumları arasında yer alan Küresel Çevre Derneği-GEO yine bir ilke imza atıyor !

Ülkemizin ve Avrupa’nın en büyük sorunlarından olan genç işsizliği konusunda yenilikçi bir bakış açısı getiren GEO, Uluslararası Yeşil Kariyer Zirvesi projesi ile gençleri ülkemiz için çok yeni bir kavram olan “Yeşil Meslekler” ile tanıştıracak. Türkiye ve Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelecek 100’ün üzerinde genç 4 gün boyunca dünyanın en önemli trendlerinden olan yeşil meslekler ile tanışarak bu alandaki ulusal ve uluslararası kariyer imkanlarından haberdar olacak. Bunun yanında proje ile kurulan uluslararası ortaklık ile Avrupa’nın bu konudaki en önemli uzmanlarından kariyer planlama, bireysel yeterliliklerin tespiti ve geliştirilmesi, meslek seçimi ve alternatifler gibi temel konularda eğitimler alacak. Proje sonunda her bir katılımcının hayalindeki istihdam olanağına ulaşabilmesi adına atacağı adımları içeren bir yol haritası olacak.

Bunun yanında karar vericiler,sivil toplum ve özel sektör ile gençlerin katılımı ile Türkiye için yine bir ilk olacak nitelikte “Sürdürülebilir Kalkınma Temelli Genç İstihdamının Geliştirilmesi Eylem Planı” oluşturulacak. Oluşturulacak plan 1 ay süre ile kamuoyunun katkısının alınabilmesi için ilgili kurum ve kuruluşlar ile paylaşılacak. Sonrasında GEO tarafından son hali verilen eylem planının Türkiye Büyük Millet Meclisi Komisyonları başta olmak üzere Bakanlıklar, İl Müdürlükleri ve ilgili tüm mecralar ile paylaşılması sağlanacak. Bu şekilde kalıcı bir politika üretilmesine somut katkı koyacak projenin, GEO’nun kamu kurumları başta olmak üzere ulusal ve ulus ötesi ortaklığı ile yapacağı farklı projeler ile desteklenerek sürdürülebilirliği sağlanacak.

Erasmus+ KA3 programı kapsamında Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği Bakanlığı ve Türk Ulusal Ajansı tarafından desteklenmektedir.

Yazar

Cevapla

*

captcha *